W wielu krajach określa się miejsce rejestracji, stosując na tablicach wyróżniki dla danej jednostki terytorialnej. Istnieją przypadki, kiedy w różnych państwach znaleźć można ten sam zestaw znaków składający się na wyróżnik rejestracji.
Najszybciej zestawić tu Polskę i Niemcy. Niezależnie od długości wyróżnika; dwu-, czy trzyliterowego, w obu tych krajach dostrzeżemy powiaty (miasta), które używają identycznie skompletowanych liter na tablicach rejestracyjnych. Zgłębiając temat, wynotowałem kilka wyróżników identycznych dla tablic w Polsce i Niemczech: CB, CW, EL, FZ, KR, NOL, RZ, SK, WB, WND, WOR, WW.
Symilarność wyglądu przejawia się nie tylko w ich treści, ale i w formie. Zbyt podobne tablice rejestracyjne mogą być powodem przykrych niespodzianek dla kierowców. Blachy w Szwecji i na Litwie mają do tego stopnia podobny wygląd, że zdarzały się przypadki, gdy szwedzkie zautomatyzowane systemy pomiaru prędkości ich nie rozróżniały. Skutkowało to wystawianiem mandatów właścicielom szwedzkich pojazdów, kiedy przewinień drogowych dopuścili się Litwini.
Również na Węgrzech istnieje identyczny schemat znaków na tablicach rejestracyjnych. Jak w przypadku Szwecji i Litwy, są to kolejno trzy litery po lewej i trzy cyfry po prawej stronie. We Włoszech i na Słowacji układ znaków jest identyczny, jak jeden z używanych u nas: dwie litery - trzy cyfry - dwie litery. Ukraina stosuje za to praktycznie identyczny schemat, co Bułgaria: dwie litery - cztery cyfry - dwie litery. Ponadto rumuńskie tablice wykorzystują czcionkę łudząco przypominającą tę, którą stosuje się w Polsce.
Kolor tła także ma znaczenie. Holandia od wielu dekad posiada tablice z żółtym tłem. Swojego czasu Francja i Wielka Brytania dla samochodów wydawała dwojakie tablice. Z przodu pojazdu miały kolor biały, z tyłu żółty. Po zmianach, jakie zaszły we Francji w systemie rejestracji pojazdów techniki tej nie stosuje się już w kraju nad Sekwaną, za to pomysł został podpatrzony i od pewnego czasu jest skutecznie praktykowany na Cyprze. Francuzi z kolei idąc w naśladownictwie za Włochami, umieszczają na "blachach" dwa niebieskie paski, zamiast jednego.
Na drodze zdarzają się sytuacje, czy obiekty, które powodują na naszej twarzy zaskoczenie. W pewnym sensie należą o nich także tablice rejestracyjne, szczególnie takie, które nam coś przypominają, a oznaczają z goła odmienny stan rzeczy.
Modest